Pragnienie i cierpienie

Psychologia w działaniu

Cierpimy, bo nie możemy dostać tego, co chcemy, lub zmagamy się z tym, czego wolelibyśmy uniknąć. Jak się od tego uwolnić? Trzeba nauczyć się niepożądania.

Tak więc mędrzec, który całkowicie ugasił pragnienie
Odpoczywa spokojnie w każdej chwili;
Żadne poczucie pragnienia
nie dotyczy tego
Którego płomienie wygasły, pozbawione paliwa.
Wszystkie przywiązania zostały odcięte
Serce wyprowadzone zostało poza ból;
Cichy, odpoczywa w najgłębszym spokoju,
Umysł odnalazł swoją drogę ku równowadze.

POLECAMY

Budda, Cullavagga

Jak wyprowadzić serce z bólu, pomóc umysłowi odnaleźć drogę ku równowadze? Według psychologii buddyjskiej to właśnie rozwijanie uważności w istotnej mierze wiedzie do poznania, a dalej do przebudzenia i uzdrawiania umysłu. Aby ukazać kontekst tego procesu, sięgnijmy do pierwszych, a zarazem centralnych nauk Buddy, które wygłosił kilka tygodni po osiągnięciu oświecenia. Są to tzw. nauki o Czterech Szlachetnych Prawdach, które pomagają zrozumieć, skąd się bierze cierpienie i jak się można z niego wyzwolić. Twierdzenia Buddy odnoszą się kolejno do: rozpoznania istoty i przyczyn ludzkiego cierpienia, możliwości jego ustania oraz drogi, która do tego prowadzi. Jak widać, przypomina to nasz zachodni system medycyny i psychoterapii, gdzie mamy kolejno: symptomy i diagnozę, etiologię, prognozę i leczenie. 

Jakie jest miejsce uważności w leczeniu? Choć współcześnie w pracy z pacjentami nie odnosimy się wprost do buddyjskiej koncepcji cierpienia i dochodzenia do zdrowia, określonej w Szlachetnych Prawdach, to jednak cały czas stanowi ona ramę, w której osadzona jest praktyka...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI