Po pierwsze nie szkodzić
Paweł Holas Ja i mój rozwój Charaktery 9/2017
Czy psychopata może być uważny? Czy snajper, celujący do ofiary, skupiony, skoncentrowany i świadomy bieżącego momentu, urzeczywistnia mindfulness?
Według buddyjskiego uczonego Johna Dunne’a, który jako pierwszy przed dziesięciu laty przywołał ten przykład, a także według nas wszystkich, którzy praktykujemy uważność w kontekście terapeutycznym w tradycji zapoczątkowanej na Zachodzie przez Jona Kabat-Zinna – odpowiedź brzmi NIE. Przywołuję ten przykład, ponieważ etyczny fundament uważności często jest nieznany i pomijany w psychologicznej literaturze na ten temat. Świadoma, skupiona na bieżącym momencie uwaga jest bowiem tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie. Narzędziem, które może być użyte zarówno do tego, by wzmagać cierpienie (jak w przypadku snajpera), jak i z niego uwalniać, czyniąc świat lepszym – co tradycyjnie określa się jako oświecenie.
Decyduje o tym etyczny wymiar uważności. W tekstach źródłowych sprzed 2500 lat znaleźć możemy określenie: właściwa (inaczej prawa) uważność. Właściwa uważność, obok umiejętności
Źród
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPaweł Holas
Jest nauczycielem uważności, psychoterapeutą i superwizorem terapii poznawczo-behawioralnej, lekarzem psychiatrą. Pracuje na Wydziale Psychologii Uw. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mindfulness, kierownik studiów podyplomowych "Uważność i Współczucie" na Uniwersytecie SWPS.