Piękni mężczyźni i bogate kobiety

Psychologia i życie

Mężczyźni pragną młodej i atrakcyjnej partnerki. Z kolei kobiety nadają większy priorytet zamożności i statusowi partnera. A gdyby było odwrotnie? 

Już na pierwszej randce Mia i Josh czuli, jakby znali się od lat. Josh uwielbiał dowcip Mii, a Mii podobało się w Joshu jego ciepło i pogodna natura. Ich związek kwitł, choć każde z nich nachodziły czasem wątpliwości. Josh opiekował się dzieckiem z pierwszego małżeństwa i jego sytuacja finansowa nie przedstawiała się najlepiej. Dla Mii tak naprawdę nie miało to znaczenia, braki w tej sferze rekompensowała bowiem osobowość Josha. Nie był on jednak całkiem w jej „typie” – podobali jej się mężczyźni młodsi od niej, wysportowani i przystojni. Tymczasem Josh marzył o zamożnej, ambitnej kobiecie, zajmującej wysoką pozycję, wykształconej, najlepiej z doktoratem (lub dwoma). To, że Mia miała tylko tytuł magistra, było pewnym problemem. W końcu mężczyźni z reguły poślubiali kobiety o wyższym statusie społecznym. 

Scenariusz ten pewnie brzmi dziwnie, i powinien – to wymyślona przeze mnie historia, pokazująca, jak związki heteroseksualne mogą wyglądać za sto lat. Obecnie to mężczyźni częściej pragną młodych i atrakcyjnych partnerek. Z kolei kobiety częściej nadają większy priorytet zamożności i statusowi partnera niż młodości i pięknu. Dlaczego? 

Biologiczne przeznaczenie? 

Wielu psychologów ewolucyjnych przypisuje tę tendencję sile wrodzonych popędów biologicznych. Twierdzą, że kobiety mają pierwotne pragnienie związania się z zamożnymi mężczyznami, którzy zapewnią im utrzymanie w okresie ciąży i wychowania dzieci. Mężczyzn natomiast interesuje przede wszystkim płodność kobiet, o której może świadczyć młodość i piękno. W dalekiej przeszłości takie zachowanie było adaptacyjne, więc ewolucja na zawsze utrwaliła je w naszych genach. Oczywiście współczesne rytuały dobierania się w pary wyglądają inaczej niż te naszych przodków. „Niezależnie jednak od zmiany warunków istota naszych strategii seksualnych pozostaje niezmieniona”, pisze David Buss w Ewolucji pożądania. „Dostosowujemy te strategie do warunków współczesnych, ponieważ takie właśnie, a nie inne mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za dobór seksualny rozwinęły się w trakcie ewolucji naszego...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI