Pamięć absolutna [psychologia dziś]
Daniela Zeibig Mózg i umysł Charaktery 5/2013
Zaledwie garstka ludzi na świecie może pochwalić się pamięcią doskonałą. Osoby te świetnie pamiętają każdy szczegół ze swojego życia. Wydawałoby się, że taka superpamięć jest godna pozazdroszczenia. A jednak jest ciężarem.
Większość z nas doskonale pamięta, co zjadła dziś rano na śniadanie. Ale czy jesteśmy w stanie przypomnieć sobie, co jedliśmy 23 listopada 2003 roku? Prawie każdy odpowie przecząco. Niektórzy jednak potrafią odpowiedzieć na to i wiele innych szczegółowych pytań dotyczących ich życia codziennego. Co więcej, robią to z niezwykłą łatwością i precyzją. Bezbłędnie określają, w jaki dzień tygodnia wypadał dany dzień miesiąca, co wtedy robili i o czym pisała lokalna prasa. Naukowcy nazywają to zjawisko hipertymezją lub „ponadprzeciętną pamięcią autobiograficzną” (ang. highly superior autobiographical memory, HSAM). Do tej pory eksperci mieli trudności z wyjaśnieniem, skąd biorą się takie niezwykłe zdolności, jako że występują one bardzo rzadko.
Błogosławieństwo czy przekleństwo?
Pierwsze doniesienia na temat hipertymezji dotyczą Amerykanki Jill Price, która w 2000 roku zwróciła się z prośbą
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówDaniela Zeibig
jest dziennikarką „GuG”.