Dołącz do czytelników
Brak wyników

Materiały PR

16 czerwca 2020

O turnusach rehabilitacyjnych słów kilka

15

Turnusy rehabilitacyjne w górach czy nad morzem cieszą się ogromną popularnością wśród seniorów. Wpływają na poprawę zdrowia - nie tylko tego fizycznego, ale i psychicznego. Poza rozmaitymi zabiegami, wyjeżdżając osoby starsze mają szansę na oderwanie się od codziennej rzeczywistości i nawiązanie nowych znajomości. Na turnusy dla seniorów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba niekiedy zaczekać nawet i kilka lat. Istnieją jednak inne, alternatywne rozwiązania pozwalające na wyjazd do sanatorium.

Dlaczego warto skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych?

Jak wspomnieliśmy na samym początku, pobyt w sanatorium sprzyja poprawie zdrowia i kondycji. Odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku pozwala na regenerację po zabiegach operacyjnych, trudnych, stresujących momentach czy też działa wspomagająco w leczeniu chorób przewlekłych. Poza aspektami zdrowotnymi, niewątpliwą zaletą jest aspekt towarzyski. Niezwykle istotny dla osób starszych, które często borykają się z samotnością. Wyjazd do sanatorium pozwala im na zawiązanie znajomości, niekiedy nawet na długie lata.

Wyjazd do sanatorium - tylko dla seniora?

Choć turnusy rehabilitacyjne w górach, nad morzem i w innych urokliwych miejscowościach najczęściej kojarzą się z wyjazdem przeznaczonym dla osób starszych, to nie brakuje kuracjuszy w innym wieku. Często wyjeżdżają również dzieci. Dla najmłodszych, zmagających się z chorobami przewlekłymi, takimi jak astma i alergia, wyjazd do sanatorium nad morze czy w góry jest świetnym rozwiązaniem.

Podobnie jest z dziećmi i młodzieżą, które cierpią na schorzenia układu ruchu. Dla nich turnusy rehabilitacyjne z basenem pozwalają na poprawę kondycji. Wyjazdy rehabilitacyjne w tak wczesnym etapie rozwoju pozwalają ograniczyć rozwój choroby, a często przyczyniają się do całkowitego wyleczenia przypadłości.

Turnusy rehabilitacyjne stają się coraz bardziej atrakcyjne również dla osób dorosłych, którym do emerytury brakuje jeszcze kilka dobrych lat. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ludzie stają się bardziej świadomi i chętniej korzystają z pomocy, np. w leczeniu nerwic. Wyjazd w spokojne miejsce i możliwość skorzystania z rozmaitych masaży i zabiegów relaksacyjnych pozwala wyciszyć się pacjentom walczącym na co dzień z zaburzeniami na tle nerwowym.

W sanatoriach nie brakuje też kuracjuszy, którzy ze względów profilaktycznych i rekreacyjnych zdecydowali się na wykupienie turnusu rehabilitacyjnego.

Rehabilitacja w górach czy nad morzem?

Wybór miejsca na wyjazd rehabilitacyjny w dużej mierze zależy od schorzeń i skierowania od lekarza. Decydując się na wyjazd na własną rękę, można liczyć na nieco więcej opcji. Mimo to, dobrze jest kierować się przede wszystkim zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeżeli choroba czy przypadłość wymaga turnusu rehabilitacyjnego w górach, lepiej poszukać sanatorium umiejscowionego w jednej z górskich miejscowości.

Jeżeli wyjazd ma charakter czysto rekreacyjny, polecamy zapoznać się z ofertą domów sanatoryjnych i dostępnych tam zabiegów. Przed dokonaniem wyboru warto zasięgnąć opinii byłych kuracjuszy i zapytać w sanatorium o dostępne opcje i wolne miejsca w podanych terminach.

Jakie zabiegi wybrać?

Podobnie jak w przypadku miejsca, dobór zabiegów powinien być uzależniony od kondycji kuracjusza, przebytych wcześniej chorób i przeciwwskazań i zaleceń lekarza. Indywidualne preferencje również nie pozostają bez znaczenia. Obecnie sanatoria mogą pochwalić się bogatą ofertą zabiegów, idealnych niemal dla każdego. Jeżeli jeden z nich nie odpowiada pacjentowi, może skorzystać z innego, który ma podobne działanie zdrowotne. 

Wśród najczęściej wybieranych zabiegów znajdują się, między innymi:

  • Kąpiele solankowe, borowinowe, perełkowe, hydromasaże, masaże podwodne, bicze szkockie oraz inne, z zakresu wodolecznictwa. Mają one na celu zwiększenie ogólnej odporności organizmu i redukcję stresu. Są odpowiednie m.in. dla osób cierpiących na schorzenia serca, układu krążenia, układu nerwowego czy dla osób zmagających się z dolegliwościami bólowymi. 
  • Jonoforeza, inhalacje, lasery, ultradźwięki oraz inne zabiegi z zakresu fizykoterapii. Wykorzystują one światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki i niską temperaturę. Służą likwidowaniu bólu, obrzęków, wysięków i stanów zapalnych. 
  • Różnego rodzaju ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane na sali gimnastycznej pod okiem fizjoterapeuty. Ćwiczenia zwiększają wydolność fizyczną i psychiczną oraz poprawiają funkcję układu ruchu. Kuracjusze mogą skorzystać z oferty gimnastyki indywidualnej, zbiorowej i na przyrządach. Przed zapisaniem się na zajęcia trzeba pamiętać o przeciwwskazaniach, takich jak choroby ostre w początkowym stadium rozwoju (mogą to być np. zapalenie płuc, ostre zapalenie stawów, kości lub mięśni, udar mózgu czy zawał serca), osteoporoza, skazy krwotoczne czy choroby nowotworowe w okresie uogólnienia. 

 

Przypisy