Nadzieja jest dla wszystkich
Wacław Hryniewicz Ja i mój rozwój
- Religijność sekciarska – która zagraża nam także dzisiaj, w Polsce, gdy jedni drugich degradują i wykluczają – jest czymś bardzo złym. Myślę, że trzeba uczyć się tej religijności, która scala, uzdrawia, łączy - mówi ks. Wacław Hryniewicz.

BOGDAN BIAŁEK: Czym jest wiara, czym jest religia? Gdy się nad tym zastanawiam, przypomina mi się scena z dzieciństwa. Miałem wtedy 11 lat, w moim rodzinnym Białymstoku komuniści zabronili, by procesja Bożego Ciała przeszła zwyczajowo przez miasto – od tak zwanego białego kościoła, czyli Świętego Rocha, do „kościoła czerwonego”, czyli fary, obecnie katedry. Procesja mogła się odbyć tylko na wałach wokół św. Rocha. Było ciasno, więc lud boży stał po obu stronach trasy, a środkiem wałów szedł cały orszak, księża w uroczystych ornatach... W pewnym momencie wypatrzył mnie w tym tłumie mój wychowawca, opiekun ks. Witold Pietkun, nie wiem czy Ojciec zna to nazwisko...
Ks. WACŁAW HRYNIEWICZ:
Tak, znam, oczywiście…
Podszedł, przytulił mnie i do ucha wyszeptał: – Żeby ci się nigdy to nie pomyliło... Tam – wskazał na orszak – jest religia, a tu – wskazał na moje serce – masz wiarę. Na różnych
Rzeczy
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówWacław Hryniewicz
ksiądz, OMI, jest wybitnym teologiem i ekumenistą, emerytowanym profesorem KUL. Wykładał na wielu zagranicznych uczelniach. Prowadził badania naukowe nad chrześcijańską teologią paschalną, teologią nadziei, uniwersalizmem zbawienia, teologią staroruską i zagadnieniami ekumenicznymi. Autor wielu prac poświęconych chrześcijaństwu i nadziei powszechnego zbawienia, m.in.: Dlaczego głoszę nadzieję; Bóg wszystkim we wszystkich. Ku eschatologii bez dualizmu; Nadzieja w dialogu; Mądrość nadziei.