Motyla noga!

Laboratorium

Już małe dzieci dobrze wiedzą, co to są „brzydkie” słowa. Kiedy jednak zaczynają rozumieć ich znaczenie? Jak je poznają? 

Od 43 lat badam, jak i dlaczego ludzie przeklinają. Mimo to wciąż nie wiem, w jaki sposób małe dzieci uczą się, czym są „brzydkie” słowa, co oznaczają i gdzie mogą być używane, a gdzie nie. Wiemy, że jeszcze zanim skończą pięć lat, dzieci potrafią odróżnić „ładne” i „brzydkie” słowa. Nie wiemy jednak, co dokładnie o nich wiedzą. Kiedy pojmują niuanse dotyczące tego, kiedy i gdzie używać zwrotów obraźliwych pod względem etnicznym, rasowym czy płciowym? Kiedy na przykład określenie „pedał” zaczyna znaczyć więcej, niż po prostu obraźliwy zwrot wypowiadany pod adresem kogoś, kto zrobił lub powiedział coś, co nam się nie podoba?

POLECAMY

Nikt nie określił, jak rozwija się wiedza semantyczna dotycząca przekleństw. Zakładamy, że powinniśmy chronić dzieci przed wulgaryzmami w telewizji, w filmach i muzyce, a tymczasem – jak pokazują badania – już małe dzieci dobrze wiedzą, co to są przekleństwa. A zatem „chronimy” je przed czymś, co już znają. 

Wiek niewinności?

Dzieci nie mają większych problemów z przyswajaniem wulgaryzmów. 

Im są starsze, tym bardziej ich „brzydki słownik” przypomina ten dorosłych. 

Badacze pod kierunkiem Timothy’ego Jaya przez rok wsłuchiwal...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI