Mogę więcej

Trening psychologiczny

Nieraz czujemy się w pracy zmęczeni, przytłoczeni zadaniami. Trudno wtedy zaangażować się w nie. Wystarczą jednak drobne zmiany, by poczuć się lepiej i pracować bardziej efektywnie. 

Gdy Larry Rosen, profesor psychologii z California State University, rozmawia z ludźmi, którzy chcą zwiększyć swoją efektywność, skupia się przede wszystkim na minimalizowaniu zakłóceń. Sugeruje wręcz, by w sytuacji, kiedy muszą się skoncentrować na zadaniu, wywiesili tabliczkę „Nie przeszkadzać”. Choć nie każdego takie rozwiązanie może przekonywać, badania prof. Rosena pokazują, że rozpraszanie się może stać się nawykiem, który w ogólnym rozrachunku zmniejsza naszą efektywność w pracy czy szkole. Na szczęście prof. Rosen oraz inni badacze pokazują, jak pokonać przeszkody piętrzące się na drodze ku większej produktywności – bez względu na to, czy tkwią one w otoczeniu, czy są to nasze własne nawyki. 

1. Skoncentruj się

Chociaż technologie pomagają nam robić wiele rzeczy szybciej, otoczeni przez szereg cyfrowych „rozpraszaczy”, łatwo możemy utracić tę korzyść. W jednym z badań prof. Rosen poprosił 260 uczniów gimnazjum, liceum oraz studentów, aby poświęcili 15 minut na naukę w domu. Okazało się, że średnio po niespełna 6 minutach badani zaczynali zajmować się czymś innym – działo się tak najczęściej z powodu rozproszeń ze strony urządzeń elektronicznych, np. słyszeli wibracje telefonu czy sygnał nadejścia wiadomości albo maila. Jednak uczestnicy dekoncentrowali się też sami, np. sięgali po smartfon, mimo że nie słyszeli żadnych powiadomień. 

Można pomyśleć, że odebranie wiadomości i załatwienie spraw jest działaniem produktywnym, lecz to tylko złudzenie. – Wydaje nam się, że działamy wielozadaniowo, a tak naprawdę przeskakujemy od zadania do zadania. Takie zakłócenia odwracają naszą uwagę od tego, co robimy w danej chwili – mówi prof. Rosen. Badacz wyjaśnia, że praca, którą zarzuciliśmy choćby na moment, przestaje zajmować centralną pozycję w naszym umyśle i gdy do niej potem wracamy, marnujemy czas, przypominając sobie, o czym wcześniej myśleliśmy. Najlepszy sposób na koncentrację to wyciszenie telefonu, ułożenie go ekranem do dołu, wyłączenie powiadomień o nadejściu maila oraz zamknięcie stron internetowych, które nas rozpraszają.

POLECAMY

Aby zwiększyć zakres uwagi oraz efektywność, prof. Rosen proponuje planowanie „przerw na technologię”. Zachęca studentów oraz pracowników, by dopiero po kwadransie nieprzerwanej pracy sprawdzili powiadomienia i esemesy. – A gdy już nauczymy się pracować...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI