Korzenie strachu
Christian Jarrett Ja i mój rozwój Charaktery 12/2011
Naszymi ulubionymi bohaterami horrorów są wampiry, tuż za nimi kroczą martwi nieumarli - zombie. Choć strach teoretycznie jest emocją, której unikamy, to opowieści grozy uwielbiają miliony. Dlaczego lubimy się bać?
Strach ściska serce i paraliżuje ciało. Jest uczuciem, którego teoretycznie za wszelką cenę chcemy uniknąć. Teoretycznie, bo przecież... miliony ludzi na całym świecie zaczytują się w strasznych opowieściach Edgara Allana Poe, H.P. Lovecrafta, Stephena Kinga czy Clive’a Barkera. Miliony widzów ściągają do kin lub siadają przed ekranami telewizorów, by obejrzeć najnowsze mrożące krew w żyłach horrory.
Strach, fizyczne reakcje na niego, są czymś uniwersalnym, niezależnym od kultury. „Jeśli wypożyczymy koreańską komedię, to fakt ten nie wpłynie na nas w żaden sposób” – mówi Mathias Clasen, wykładowca literatury z Aarhus University. „Jeśli jednak wypożyczymy koreański horror, to już sama informacja o tym, że jest to film grozy, wywoła w nas pewne charakterystyczne reakcje fizjologiczne”.
Najnowsze badania przeprowadzone w Centrum Psychologii Ewolucyjnej na University of California w Santa
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówChristian Jarrett
jest psychologiem, pisarzem i dziennikarzem. Autor książki The Rough Guide To Psychology i artykułów, publikowanych w „The Psychologist”, „The Guardian” oraz „New Scientist”.