Karmimy się nienawistną wyobraźnią
inne Charaktery 11/2010
Czy rasistowskie okrzyki można usprawiedliwiać wolnością słowa? Jak reagować na słowa pełne jadu? Odpowiedzi szukają: AGNIESZKA GRAFF, JAROSŁAW GUGAŁA, AGNIESZKA HOLLAND, PAWEŁ HUELLE i KRYSTYNA ZOWCZAK-JASTRZĘBSKA.
AGNIESZKA GRAFF, pisarka, tłumaczka, publicystka.
JAROSŁAW GUGAŁA, dziennikarz, dyplomata.
AGNIESZKA HOLLAND, reżyser i scenarzystka filmowa.
PAWEŁ HUELLE, pisarz.
KRYSTYNA ZOWCZAK-JASTRZĘBSKA, trenerka organizacji pozarządowych, moderator debaty.
KRYSTYNA ZOWCZAK-JASTRZĘBSKA: – Czy byliście Państwo świadkami zachowań rasistowskich na ulicy? Jak sobie z tym poradziliście? Czy generalnie, jako społeczeństwo, reagujemy na słowa, które są obraźliwe, dyskryminujące i poniżające?
AGNIESZKA GRAFF: – Dość długo byłam w Stanach, gdzie wolność słowa to rzecz święta. Jest wolność słowa i zdarzenia werbalne, które można penalizować – pod warunkiem, że bezpośrednio przyczyniają się do czyjegoś nieszczęścia czy zagrożenia. Właściwie te słowa muszą być realną groźbą. Poza tym amerykański model nie dopuszcza w zasadzie żadnej kontroli słów. Dlaczego o tym mówię? Bo uważam, że polska scena
AGNIESZKA
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów