Jak złowić sens

Praktycznie

Zamiast z uporem dążyć do sukcesu i wywracać swe życie do góry nogami, zastanówmy się najpierw, czy przypadkiem nie mamy już tego, na czym nam naprawdę zależy. 

Mamy potrzebę osiągnięć, i niektórzy twierdzą, że jej realizacja sama w sobie przynosi szczęście. Bez wątpienia osiągnięcie celu, który uszczęśliwia naszą wartościującą jaźń, może dawać całkiem niezłe samopoczucie. Na przykład osiąganie celów w grach komputerowych powoduje uwalnianie w mózgu dopaminy, czyli neuroprzekaźnika związanego z odczuwaniem przyjemności. Jednak nawet jeśli cel zostanie osiągnięty, odczuwana przyjemność trwa tylko chwilę. Dlatego dobrze, by sam proces dążenia do celu też był przyjemny i/lub celowy. 

POLECAMY

Prawdą jest również, że pragnienie sukcesu może przynieść szczęście później – lecz tylko tym, którzy go osiągną. W pewnych, prowadzonych na dużą skalę badaniach analizowano pragnienia wyrażane przez ludzi, gdy byli studentami, a następnie porównywano je z ich pragnieniami i osiągnięciami prezentowanymi około dwudziestu lat później. Okazało się, że na tych, których jako studentów motywowało zarabianie pieniędzy, w dużym stopniu wpływało to, czy w późniejszym życiu stali się bogaci. Jeśli tak się stało, byli zadowoleni z życia. Jednak wielu z nich nie zarobiło takich pieniędzy, jakich pragnęli – i ci nie byli zadowoleni. Wniosek płynący z tych badań jest taki, że jeśli pieniądze mają dla ciebie duże znaczenie, lepiej postaraj się je zdobyć. Jeżeli bowiem nie staniesz się bogaty, a motywują cię pieniądz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI