Jak uczyć się na błędach?
(red) Ja i mój rozwój
Jak z cytryn zrobić lemoniadę? Proces ten można opisać w czterech krokach, korzystając z teorii uczenia się przez doświadczenie, sformułowanej przez Davida Kolba.

Krok 1. Mleko już się rozlało
Nie ma co zaprzeczać, udawać, że cytryna jest mandarynką. Punktem wyjścia efektywnego uczenia się jest konkretne doświadczenie – w tym przypadku porażki. Przykład: Wyjechałem na konferencję w Berlinie i miałem trudności ze zrozumieniem pytań po wystąpieniu, co odbiło się na moim wizerunku.
Krok 2. Co się właściwie stało?
Przyglądamy się niepowodzeniu, tak jak to robi komisja badająca przyczyny katastrof. Bierzemy pod uwagę czynniki wewnętrzne i zewnętrze, które mogły przyczynić się do klęski. Przykład: Uczyłem się języka niemieckiego poprzez lekturę tekstów naukowych, co okazało się niewystarczające.
Krok 3. Co z tego wynika?
Zebrane obserwacje domagają się opracowania. Wyciągnijmy wnioski z doświadczenia porażki, pamiętając, by traktować je jako hipotezy, które domagają się realizacji. Przykład: Doszedłem do wniosku, że muszę mieć kontakt z żywym
Krok 4.
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów