Ja na własny użytek
Steve Ayan Mózg i umysł Charaktery 7/2010
Poznaj samego siebie - zachęcał napis nad wejściem do wyroczni w Delfach. Poznać siebie... Czy to możliwe, skoro tyle w nas dzieje się poza naszą świadomością, a obraz siebie zmienia się co chwilę?
Czasem świat musi się zatrzymać, abyśmy mogli odnaleźć samych siebie. Przydarzyło się to pewnemu młodemu Fracuzowi w małej wiosce w południowych Niemczech, gdzie na kilka tygodni zatrzymał go silny atak zimy. W zasypanej śniegiem i skutej lodem kwaterze zaczął zgłębiać źródła ludzkiej wiedzy. Zajęcie to doprowadziło go kilka lat później do słynnego stwierdzenia Cogito ergo sum. Ten młody mężczyzna to nikt inny jak słynny matematyk i filozof René Descartes (1596–1650), który pod koniec 1619 roku przebywał w Neuburgu nad Dunajem. Przymusowy odpoczynek tylko utwierdził go, że nie ma nic pewniejszego nad istnienie własnego myślenia. Dzięki temu, jak pisze Richard David Precht, Descartes „przesunął «ja» do centrum filozofii”.
Współcześni psychologowie i badacze mózgu nie podzielają jednak optymizmu francuskiego racjonalisty co do zdolności poznania siebie samego. Do grupy sceptyków w tym
Pom
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówSteve Ayan
jest psychologiem i redaktorem w magazynie „Gehirn&Geist”.