Ile musisz wiedzieć

Laboratorium

Niektórzy krótko analizują dane, chwytają się pierwszej informacji i kurczowo się jej trzymają. Inni z kolei bez końca poszukują danych i testują coraz to nowe hipotezy, nigdy nie zyskując pewności.

Wiedza jest nam potrzebna do życia. Wymaga jej każda nasza decyzja. Na przykład podejmując decyzję o przejściu na drugą stronę ulicy, potrzebujemy wiedzy, czy takie działanie jest bezpieczne, że nie zginiemy pod kołami ciężarówki. Błyskawicznie musimy dokonać sądu o świecie. Tym, co pozwala nam formułować takie sądy, jest potrzeba domknięcia poznawczego – potrzeba, aby zamknąć, zakończyć na ten moment proces poznawczy, przestać poszukiwać dalszych informacji, bo inaczej bez końca stawialibyśmy kolejne hipotezy. Jeśli nie domkniemy procesu poznawczego, zamierzając przejść przez jezdnię, nigdy nie znajdziemy się na drugiej stronie,  wciąż będziemy stać, rozglądać się i nasłuchiwać.

POLECAMY

Zbyt wcześnie, zbyt późno

Ludzie różnią się pod względem potrzeby domknięcia. Może się ona również zmieniać w zależności od sytuacji. Jeśli ktoś ma bardzo wysoką potrzebę, to krótko analizuje dane, chwyta się pierwszej informacji, która pozwoli na domknięcie, i kurczowo się jej trzyma. Zamyka się wtedy na dalsze informacje. Cies...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI