8 typowych kłamstw narcyza
(red) Rodzina i związki
W obecnym, pełnym indywidualizmu świecie zachowania narcystyczne nie są już, jak kiedyś, piętnowane. Niektóre formy narcyzmu są właściwie wszechobecne i powszechnie oklaskiwane. A jednak... podziwiać narcyza i być z nim - to dwie zupełnie odrębne kwestie.

Psycholog Stephen Johnson pisze, że narcyz to osoba, która w wyniku bolesnych doświadczeniach z przeszłości schowała swoje prawdziwe ja i zastąpiła je wysoce rozwiniętym, kompensującym braki fałszywym ja. To fałszywe ja odbierane jest przez otoczenia jako wywyższanie się, uważanie za kogoś lepszego, nadęcie i zadufanie. W głębi narcyz czuje się brzydkim, skrzywdzonym kaczątkiem.
Dziś spotkać narcyza nie jest trudno, bo w naszym wysoce indywidualistycznym społeczeństwie niektóre formy narcyzmu są nie tylko wszechobecne, ale i oklaskiwane.
Oto kilka kłamstw, które można usłyszeć z jego ust:
1. „Jestem fantastyczny – tylko popatrz”. Narcyz się przechwala, jego zachowanie bywa teatralne, przesadza, przypomina jaki jest cudowny, popularny, atrakcyjny, ważny. Ma potrzebę ciągłego mówienia o sobie. Prawdziwa samoocena narcyza może być jednak zupełnym przeciwieństwem tych
2. „
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów