Helikopterowi rodzice
(red) Rodzina i związki Psychologia w szkole 1/2018
To naturalne, że rodzice zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo i zdrowie. Często jednak zapominają, że ich pociechy potrzebują przestrzeni do samodzielnego uczenia się i dojrzewania.
W czasopiśmie „Developmental Psychology” psychologowie z University of Minnesota opublikowali wyniki badań, które wyraźnie potwierdzają, że tzw. helikopterowi rodzice mocno utrudniają swoim dzieciom zarządzanie własnymi emocjami i zachowaniem. – Ich dzieci mogą słabiej sobie radzić z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi dorastanie, zwłaszcza z poruszaniem się w skomplikowanym środowisku szkolnym – wyjaśnia dr Nicole B. Perry, kierująca zespołem badawczym. – Dzieci, które nie potrafią skutecznie regulować swoich emocji i zachowania, są bardziej narażone na odrzucenie przez grupę, mają większe kłopoty z nawiązywaniem przyjaźni i radzeniem sobie z problemami szkolnymi.
Badacze obserwowali przez osiem lat grupę 422 dzieci z rodzin białych i afroamerykańskich, o zróżnicowanym statusie ekonomicznym. Ich rozwój oceniali, gdy miały 2, 5 i 10 lat. Zbierali dane na podstawie obserwacji
–
Jak
Perry
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów