Gorsi, bo bezpłodni
Bogda Pawelec,Wojciech Pabian Zdrowie i choroby Charaktery 9/2011
Wstyd, poczucie niesprawiedliwości i skrzywdzenia przez los towarzyszy większości kobiet leczących niepłodność. Wierzą, że brak dziecka jest karą za to, że wcześniej myślały tylko o karierze zawodowej, co wypominają im matki i teściowe.
BOGDA PAWELEC: – Jedną z głównych psychologicznych konsekwencji niepłodności jest obniżenie nastroju. Jego objawy mogą pojawić się mniej więcej po dwóch latach leczenia. Bardzo istotne jest, żeby nie dopuść do ich nasilenia, gdyż może to zatrzymać leczenie. Pewnie spotykasz się z tym problemem w swojej praktyce?
WOJCIECH PABIAN: – Bardzo często. Pacjenci czują się skrzywdzeni przez los, skarżą się na brak sprawiedliwości, rozpatrują swoją sytuację w kategorii kary, szukają w sobie winy. Powiedzenie o problemie komuś obcemu, lekarzowi czy terapeucie, to bardzo ważny krok, który pozwala na oczyszczenie. Kiedy pytam pacjentów, czy powiedzieli o tym najbliższym i znajomym, zwykle pada odpowiedź, że nie.
Lekarz jest często pierwszą i ostatnią osobą, która o tym wie. Niepłodność u wielu osób powoduje ogromny wstyd. Bezdzietni często uważają, że są inni, gorsi, mniej wartościowi od ludzi
–
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówBogda Pawelec,Wojciech Pabian
Bogda Pawelec jest psychologiem klinicznym ze specjalizacją II stopnia i certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Specjalizuje się w pomocy psychologicznej w niepłodności. Napisała książkę "Opowieści terapeutyczne o niepłodności. Czekając na bociana".
Dr nauk medycznych Wojciech Pabian jest ginekologiem specjalizującym się w leczeniu niepłodności. Przez 18 lat wykładał w Katedrze Ginekologii i Położnictwa Collegium Medicum UJ. Prowadzi prywatny gabinet.