Gin, koniak czy brandy – czyli alkohole znane i nieznane

Otwarty dostęp Artykuł sponsorowany

W naszym kraju wśród koneserów mocnych alkoholi zdecydowanie rządzi wódka. Coraz częściej w łaski smakoszy wkradają się jednak alkohole takie jak whisky (w tym irlandzka whiskey czy amerykański bourbon), czy też karaibski rum. A co z innymi popularnymi na świecie napitkami? O ile gin wydaje nam się znajomy, o tyle koniak czy brandy dla wielu pozostają zagadką. Bo nawet jeśli dość dobrze znamy smak i aromat tych klasycznych trunków, bardzo możliwe, że nie wiemy zbyt wiele o sposobie ich produkcji czy różnicach między poszczególnymi ich odmianami. W naszym artykule na tapet bierzemy zatem gin, koniak i brandy – co warto wiedzieć w temacie tych alkoholi? Sprawdźmy!

Gin – jałowcówka w wielu wydaniach

Gin znany jest nam przede wszystkim jako składnik przepysznych drinków na każdą okazję – sprawdzających się zarówno w roli aperitifu, jak i specjałów, które swoim smakiem są w stanie rozkręcić każdą imprezę. Mowa o kompozycjach takich jak m.in. Tom Collins, Gimlet, Gin Fizz czy nieśmiertelny Gin & Tonic w swoich licznych barwnych odsłonach. Ten mocny alkohol powstaje na skutek destylacji pszenicy lub jęczmienia z wykorzystaniem jagód jałowca. Do jego najpopularniejszych odmian należą Dry Gin i London Dry Gin, możemy wyróżnić także warianty takie jak Old Tom Gin czy Plymouth Gin. Warto jednak wiedzieć, że do produkcji ginu wytwórcy wykorzystują również wiele różnych innych składników botanicznych, co owocuje nasyceniem rynku rozmaitymi wersjami aromatycznymi tego alkoholu. Istnieje też wariantu ginu, który bezpośrednio nawiązuje do początków sztuki destylacji tego alkoholu w XVII-wiecznych Niderlandach, znany jako Genever lub Jenever. Poznając gin, warto też nieco poszerzyć perspektywę i dać szansę nie tylko sprawdzonym pozycjom z Wielkiej Brytanii, ale też specjałom z innych części świata, takim jak np. Ukiyo Japanese czy Gin Etsu z Japonii, ginowi Dictador z Kolumbii czy ginowi Amarula z RPA. W ten sposób zapoznamy się z pociągającą różnorodnością i wielobarwnością świata jałowcówek!

POLECAMY

Koniak – synonim dobrego gustu

Dobry koniak, co nie podlega dyskusji, uchodzi powszechnie za jeden z najbardziej eleganckich alkoholi, którymi możemy uświetnić wyjątkową okazję. Interesujący nas trunek to tak naprawdę winiak, czyli specjalna odmiana brandy. Zgodnie z prawem może być ona produkowana tylko w jednym miejscu na świecie – we francuskim regionie Cognac. Koniak powstaje metodą destylacji i kupażowania wina białego (kluczowe znaczenie ma tu odmiana Ugni Blanc). Złożoność aromatyczno-smakowa koniaku w dużej mierze zależy od czasu jego leżakowania. Koniaki V.S. dojrzewają w dębie przynajmniej dwa lata, V.S.O.P przynajmniej cztery lata, Napoléon przynajmniej sześć lat, X.O. natomiast – minimum 10 lat. Do grona najpopularniejszych marek koniaku zaliczamy m.in. Gautier, Camus, Hennessy, Martell, Napoléon, Paul Giraud czy Rémy Martin.

Brandy, która niejedno ma imię

Brandy to nie jeden rodzaj trunku produkowany w określonym regionie, lecz grupa bardzo zróżnicowanych propozycji degustatorskich otrzymywanych na skutek destylacji win gronowych bądź owocowych. Wiele spośród cenionych na całym świecie brandy to specjały francuskie. W tym miejscu wypada wspomnieć nie tylko o koniaku, ale też o armaniaku, prawdopodobnie najstarszym europejskim trunku wysokoprocentowym na bazie winogron, produkowanym w Armagnac w Gaskonii, oraz calvadosie, czyli brandy otrzymywanej drogą destylacji cydru jabłkowego i gruszkowego w Normandii. Szczególną estymą cieszą się także brandy hiszpańskie, takie jak Cardenal Mendoza, Brandy de Jerez z Andaluzji, czy też liczne propozycje marki Torres Jaime. Na specjalne wyróżnienie zasługują też grecka Metaxa, czyli kupaż destylatu wina Muskat z odmianami takimi jak Black Corinth, Savatiano i Sultana, włoska Grappa, portugalska Cr&F Reserva Brandy, albo też… armeński Ararat, brandy lekka, rozkosznie owocowa w smaku i aromacie.

Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy wszystkim czytelnikom gin, brandy i koniak, czyli alkohole, o których coś do powiedzenia powinien mieć każdy koneser wysokoprocentowych napojów z górnej półki. Życzymy udanych degustacji – z pewnością każda z nich będzie w stanie znacząco wzbogacić wiedzę na temat danego rodzaju trunku! Namawiamy też gorąco do poznawania nieco mniej znanych propozycji i wyławiana swoich własnych perełek!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI