GENeza inteligencji
Jan Strelau Mózg i umysł Charaktery 3/2011
Einstein urodził się genialny, czy też zawdzięczał geniusz wychowaniu przez rodziców, którzy zetknęli go z nauką, gdy miał 5 lat? Ile inteligencji dostajemy w DNA, a ile przynosimy z podwórka?
Jeden z najwybitniejszych badaczy genetycznych podstaw inteligencji, Robert Plomin z Instytutu Psychiatrii Uniwersytetu w Londynie, prowadził badania, których celem była identyfikacja genów powiązanych z poziomem inteligencji. Doszedł do wniosku, że wśród 100 wybranych markerów DNA geny, a właściwie allele (jedne z wersji genów w określonym chromosomie homologicznym) tłumaczą nie więcej niż 2 procent tzw. wariancji w zakresie ilorazu inteligencji (IQ). Badanie Plomina wykazało zatem, że wkład tych zidentyfikowanych genów w istnienie różnic indywidualnych w poziomie inteligencji nie przekracza dwóch procent wśród wszystkich innych czynników – w tym innych genów – wpływających na różnice w poziomie inteligencji.
Gazety na całym świecie ogłosiły wtedy: „Wykryto gen odpowiedzialny za inteligencję człowieka!”. To stwierdzenie jest sensacyjne, ale nieprawdziwe, i to z kilku powodów. Po
Po
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJan Strelau
- jest psychologiem, pionierem badań w zakresie różnic indywidualnych w Polsce, twórcą regulacyjnej teorii temperamentu. Stworzył Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania UW, jest prorektorem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Opublikował ponad 250 prac, do najbardziej znanych należą monografie: Temperament, Personality, Activity; Temperament: A Psychological Perspective; Temperament jako regulator zachowania.