Gdzie się podziała res cogitans?
Tomasz Maruszewski Mózg i umysł Psychologia dziś 5/2012
Przez większość czasu działamy w trybie autopilota.
Zbliża się Nowy Rok i czas podejmowania noworocznych postanowień. Wbrew radom udzielanym w tygodnikach czy w telewizji, nie warto tego robić. Oszczędzimy sobie przykrych rozczarowań i poczucia winy związanego z tym, że znowu się nie udało. Wbrew Kartezjuszowi, nie rządzi nami res cogitans, czyli istota myśląca. Przez znaczną część naszego życia zachowujemy się jak nakręcone automaty. Jednak w przeciwieństwie do prymitywnych zabawek, potrafimy częściowo panować nad własnymi zachowaniami. Uruchamiamy je wówczas, gdy pojawi się odpowiedni bodziec wyzwalający.
Podjadamy zatem wtedy, kiedy włączamy telewizor, a nie kiedy uruchamiamy pralkę. Nie trzeba więc walczyć ze sobą, a wystarczy unikać pewnych sytuacji. Ellen Langer – twórczyni teorii bezrefleksyjności – w jednym z wywiadów opowiedziała, w jaki sposób poradziła sobie z nałogiem palenia. Unikała po prostu sytuacji, w których pojawiała
C
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów
Tomasz Maruszewski
specjalizuje się w psychologii procesów poznawczych i emocji, autor m.in. książki Pamięć autobiograficzna.