Emocje pod pantoflem
Philip Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivan McCann Ja i mój rozwój Charaktery 12/2010
Choć emocje czasem wymykają się spod kontroli, to nie jesteśmy zdani na ich łaskę - przekonują psychologowie i zapewniają, że można nauczyć się rozpoznawania i kontrolowania złości, gniewu, żalu i innych emocji.
Umiejętność radzenia sobie z emocjami jest ważna w wielu zawodach. Na przykład lekarze, pielęgniarki, strażacy czy policjanci często stykają się ze śmiercią lub uszkodzeniami ciała – muszą wtedy pomagać innym, jednocześnie zachowując „profesjonalny dystans”. Czy kontrola emocjonalna jest czymś wrodzonym: albo ją mamy, albo nie? Czy można się nauczyć kontrolować emocje? Richard Lazarus wykazał, że trening może pomóc ludziom modyfikować i kontrolować nie tylko własne uczucia, ale także ich ekspresję.
W wielu sytuacjach pozazawodowych ukrycie czy zmodyfikowanie tego, co w danej chwili odczuwasz, może być pożądane. Jeśli nie lubisz jakiegoś profesora, to postąpisz mądrze, nie okazując mu swoich emocji. A jeśli żywisz względem drugiej osoby silne romantyczne uczucia – bardziej intensywne niż ona sądzi – to bezpieczniej będzie ujawniać je stopniowo, aby nie wystraszyć i nie przytłoczyć
Cukier
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPhilip Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivan McCann
PHILIP G. ZIMBARDO jest emerytowanym profesorem psychologii w Stanford University. Od wielu lat tropi społeczne mechanizmy zła. Prowadzi też badania, m.in. nad wpływem społecznym, perswazją, terroryzmem.
ROBERT L. JOHNSON uczy psychologii w Umpqua Community College. Interesuje się stosowaniem zasad psychologicznych do nauczania psychologii.
VIVIAN MCCANN jest profesorem psychologii w Portland Community College.