Drzwi do pamięci
Allan Baddeley Mózg i umysł Charaktery 6/2012
Pamięć robocza pozwala nie tylko przechowywać informacje przez krótki czas, ale również wykonywać na nich operacje umysłowe. Bez niej nie bylibyśmy w stanie przetwarzać stale napływających do nas danych.
Alan Baddeley jest profesorem psychologii na University of York w Wielkiej Brytanii, wybitnym badaczem pamięci. Razem z Grahamem Hitchem stworzył model pamięci roboczej. Jego zainteresowania naukowe i badawcze obejmują pamięć, neuropsychologię oraz praktyczne zastosowania psychologii poznawczej. Autor artykułów i książek, m.in.: Working memory, thought and action; Memory (z M. Eysenckiem i M.C. Andersonem). W Polsce ukazała się jego książka Pamięć. Poradnik użytkownika. Laureat wielu nagród, m.in. Distinguished Scientific Contribution Award – prestiżowej nagrody przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne w uznaniu znaczącego wkładu teoretycznego i empirycznego w badania podstawowe z dziedziny psychologii.
Przez ostatnie lata zajmowałem się przede wszystkim dalszym rozwijaniem modelu pamięci roboczej, który stworzyliśmy w 1974 roku z Grahamem Hitchem. W oryginalnej
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówAllan Baddeley
Allan Baddley jest profesorem psychologii na University of York w Wielkiej Brytanii, wybitnym badaczem pamięci. Razem z Grahamem Hitchem stworztł model pamięci roboczej. Jego zainteresowania naukowe i badawcze obejmują pamięć, neuropsychologię oraz praktyczne zastosowania psychologii poznawczej. Autor artykułów i książek, m.in. Working memory, thought and action; Memory (z M. Eysenckiem i M.C. Andersonem). W Polsce ukazała się jego książka Pamięć. poradnik użytkownika. Laureat wielu nagród, m.in. Distinguished Scientifik Contribution Award - prestiżowej nagrody przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne w uznaniu znaczącego wkładu teoretycznego i empirycznego w badania podstawowe z dziedziny psychologii.