Delektuj się i jedz mniej

Praktycznie

Trening świadomego jedzenia oparty na uważności pozwala schudnąć i na nowo cieszyć się smakiem jedzenia... i życia.

Jedz, gdy czujesz głód. Przestań jeść, gdy się nasycisz. – Brzmi prosto, ale wiele osób wciąż ma ogromny problem, by stosować tę zasadę na co dzień – podkreśla dr Jean Kristeller, psycholożka kliniczna z Indiana State University oraz założycielka i prezeska Center for Mindful Eating. Coraz częściej do terapeutki zgłaszają się osoby, które nie pamiętają już, ani jak wygląda uczucie głodu, ani sytości. Dr Kristeller uważa, że dzieje się tak, ponieważ toniemy w powodzi reklam produktów wysokotłuszczowych, przesolonych i wysokocukrowych, a w restauracjach otrzymujemy ogromne porcje, nadające się nie dla jednej, ale raczej dwóch czy trzech osób. – Przez to jemy bezustannie: w porach posiłków i gdy tylko jedzenie pojawia się na stole. Ale zajadamy także emocje: złość, niepokój, przygnębienie albo nawet nudę – podkreśla.

POLECAMY

Świadomie i uważnie

Dr Kristeller opracowała nową terapię dla osób, które muszą zrzucić kilogramy lub utrzymać wagę – trening świadomego jedzenia oparty na uważności. To podejście łączy elementy „uważnej diety”, takie jak świadome przeżywanie uczucia głodu i sytości, powolne przeżuwanie jedzenia czy delektowanie się smakiem posiłków, z praktykowaniem medytacji uważności, dzięki której można osiągnąć większą samoświadomość tu i teraz. Trening świadomego jedzenia oparty na uważności jest pomocny dla osób, które zmagają się z nadwagą, objadają się, doświadczają kompulsywnych napadów jedzenia lub podjadają między posiłkami. Ale ta terapia świetnie sprawdza się także u ludzi z cukrzycą lub łagodną otyłością. 

– Tradycyjne techniki, od dawna stosowane w leczeniu otyłości, często nie biorą pod uwagę czynników, które skłaniają do jedzenia. Należą do nich negatywne emocje, wyjątkowo smaczne „pokusy” czy impulsywność. A właśnie trening uważności pozwala nam uzyskać nad nimi kontrolę – wyjaśnia dr Elissa Epel, psycholożka zdrowia z University of California w San Francisco. 
Dr Kristeller nie zaleca swoim klientom specjalnej diety – nie daje im też listy produktów „zakazanych”. Terapeutka wymaga przede wszystkim, by powoli smakowali swoje posiłki. W trakcie terapii nie wolno im jeść bezrefleksyjnie. Nie mogą spożywać jedzenia i jednocześnie oglądać telewizji, surfować po internecie czy czytać gazety. Właśnie takie proste i łatwe do codziennego stosowania zasady sprawiają, że trening uważnego i świadomego jedzenia działa. – Wspaniałe jest to, że ludzie otrzymują nie tyle wymagającą dietę, co podejście, które pozwala im żyć uważniej i cieszyć się jedzeniem na co dzień – przekonuje dr Ronna Kabatznick, psycholożka społeczna i terapeutka.

Czego zatem dowiadują się uczestnicy w trakcie dziesięciotygodniowego treningu świadomego jedzenia opartego na uważności? Na własnej skórze przekonują się, że kiedy z uwagą podchodzą do sygnałów płynących z ich ciała, najlepiej smakuje im niewielki kawałeczek czekoladowego ciasta. Jak to możliwe? – Nasze k...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI