Czytelne znaczy dobre
Hyunjin Song, Norbert Schwarz Ja i mój rozwój Charaktery 3/2010
Oglądając opakowanie zupy w proszku, pomijamy to, co jest napisane drobnym druczkiem. A gdy wybieramy potrawę z eleganckiego menu, wyobrażamy sobie jej doskonały smak... Jakie znaczenie ma czcionka w ocenie informacji?
Załóżmy, że musimy zdecydować, czy nowy plan ćwiczeń jest dla nas odpowiedni lub czy zdanie „Orsono to miasto w Chile” jest prawdziwe. Na czym oparlibyśmy nasze sądy?
Badania pokazują, że czcionka może wywierać wpływ na nasze decyzje, bo od jej kroju i wielkości zależy płynność przetwarzania nowych informacji. To wygląd czcionki sprawia, że odbieramy coś jako trudne bądź łatwe, co z kolei staje się podstawą naszych sądów. I to nie tylko sądów na temat stopnia trudności danego zadania, ale i ocen dotyczących tego, co jest prawdziwe, piękne, ryzykowne.
Wybór czcionką pisany
Kiedy chcemy zmienić swoje nawyki lub nauczyć się czegoś nowego, często próbujemy ocenić, jak dużo wysiłku będzie nas to kosztować. Oczywiście, skomplikowane i złożone ćwiczenia lub przepisy będą wymagały większego wysiłku niż te prostsze. Jednak gdy szacujemy ich stopień trudności, pewne nieistotne cechy mogą nas
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówHyunjin Song, Norbert Schwarz
Hyunjin Song jest doktorem psychologii, pracuje na Wydziale Psychologii Yale University.
Norbert Schwarz jest profesorem psychologii, pracuje na Wydziale Psychologii University of Michigan.