Co kobiece, co męskie
Anna Golan osobowość Charaktery 11/2015
Ona zarządza firmą i robi inne rzeczy dawniej zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. On zaś nierzadko zostaje w domu, zajmuje się dzieckiem i gotuje obiady. Zmieniają się role. Jak to się przekłada na życie intymne? Czego ona oczekuje od niego i odwrotnie?

Każdy z nas jako dziecko uczy się, co jest kobiece, a co męskie w danym społeczeństwie lub w rodzinie. Te stereotypy związane z płcią obejmują wygląd, role seksualne, podział pracy, a także cechy osobowości kobiet i mężczyzn. Mogą nawet określać, kto prowadzi samochód, kto zmywa naczynia albo wynosi śmieci. Intuicyjnie pojmujemy, co się mieści w rolach płciowych, interpretujemy je sobie „na własny użytek”, niekoniecznie potrafiąc ująć w słowa. Czasami po prostu czujemy, że coś jest „takie kobiece” albo zdecydowanie męskie. A jak męskie, to z założenia nie może być kobiece. Przeciwstawiamy sobie płcie: albo – albo. Czy na pewno?
Dokąd udali się Marsjanie
Stereotypy związane z płcią podlegają zmianom, inne były w pokoleniach naszych dziadków i rodziców, a inne są u współczesnych trzydziestolatków. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechnie uznawano, że mężczyźni mają większe potrzeby
Być
Ws
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówAnna Golan
jest psychologiem i seksuologiem klinicznym. Prowadzi terapię par i osób zmagających się z problemami seksualnymi (www.psychoterapiawarszawa.com.pl).