Chory jak Polak
Janusz Szymborski Zdrowie i choroby Charaktery 5/2012
Średnia długość życia Polaków przestała gwałtownie rosnąć, przybywa przewlekle chorych. Na choroby serca umiera w Polsce dwa razy więcej ludzi niż w innych krajach UE. Niepokoją dane o zdrowiu fizycznym i psychicznym dzieci i ludzi młodych.
ALINA LECIEJEWSKA-NOSAL: – Panie Profesorze, jaki jest stan zdrowia Polaków Anno Domini 2012? Na co najczęściej chorujemy?
Prof. JANUSZ SZYMBORSKI: – Na choroby układu krążenia i nowotworowe. To są najczęstsze przewlekłe choroby dotykające obywateli naszego kraju, które jednocześnie stanowią najczęstszą przyczynę umieralności. Nie można jednak bagatelizować innych schorzeń, na które cierpią setki tysięcy Polaków, takich jak: choroby alergiczne, w tym astma, choroby układu oddechowego, układu trawienia, układu moczowego, układu kostno-stawowego, układu nerwowego, narządów zmysłów, cukrzyca i wiele innych.
Notujemy także prawdziwą epidemię schorzeń psychicznych. Według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w ciągu ostatnich dziesięciu lat dwukrotnie zwiększyła się liczba osób leczonych ambulatoryjnie, a leczonych w szpitalach – o połowę. U osób leczonych ambulatoryjnie
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJanusz Szymborski
Prof. dr hab n. med. Janusz Szymborski jest pediatrą, absolwentem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Był dyrektorem Instytutu matki i Dziecka (1996-2001). Od 2003 roku związany z Wszechnica Polską - Szkołą Wyższą TWP w Warszawie jako kierownik Katedry Pedagogiki, pełnomocnik rektora ds. nauk o zdrowiu, autor programu studiów na kierunku zdrowie publiczne. Autor i współautor ok. 300 publikacji naukowych oraz 20 monografii. Autor projektów Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży (BRPD, 2006) i Narodowej Strategii Zdrowia i Rozwoju Dzieci i Młodziezy (BRPO, 2009). Kierownik wielu projektów badawczych, od 2002 roku jest członkiem Rządowej Rady Ludnościowej, a od 2004 - wiceprzewodniczącym zespołu RRL ds. opracowania założeń polityki ludnościowej w Polsce.