Boli, oj boli SMS-owa szyja

Trening psychologiczny

Coraz więcej osób odczuwa chroniczne bóle głowy, karku, pleców i nadgarstków. Specjaliści alarmują, że to efekt ślęczenia przed laptopem i smartfonem. Jak nowe technologie szkodzą naszemu ciału i co możemy zrobić, by zminimalizować te szkody?

Zrób mały eksperyment – weź kartkę i długopis (albo uruchom aplikację do notowania w swoim smartfonie) i przez cały dzień notuj, ile czasu spędzasz przed ekranami: telefonu, komputera, telewizora, tabletu. W pracy, w domu, na uczelni, podczas spotkania z przyjaciółmi... Ile godzin? W jakiej pozycji wtedy jesteś? Czy stoisz przygarbiony, siedzisz z nogą założoną na drugą nogę? 

Postęp cywilizacyjny sprawił, że w wielu aspektach życia wyręczają nas maszyny i nowoczesne technologie. W konsekwencji przez wiele godzin dziennie korzystamy z komputerów, smartfonów czy tabletów w pracy, a także w wolnym czasie. W badaniach przeprowadzonych dla Microsoftu wykazano, że co piąta osoba korzystająca z Internetu używa go przez ponad 6 godzin dziennie. Ewolucja nie nadąża za rozwojem technologicznym, który prowadzi nas w stronę siedzącego i statycznego trybu życia. Nasi przodkowie, żyjący w trudnych warunkach i walczący o przetrwanie, byli aktywni fizycznie i sprawni. Nasze ciała stworzone są do ruchu, potrzebują go do prawidłowego funkcjonowania. Jak zatem wpływa na naszą postawę i układ ruchu nowoczesna technologia? Co możemy zrobić, aby zminimalizować negatywne skutki siedzącego trybu życia?

Niedotlenieni nad ekranem

Praca przy komputerze jest monotonna i wymaga skupienia – często przez długi czas siedzimy przed monitorem w jednej pozycji, tymczasem bezruch jest nienaturalny dla naszego ciała, prowadzi do obciążenia mięśni i kręgosłupa. Najczęściej przyjmowana przed komputerem pozycja tzw. siadu biernego jest nieprawidłowa, ponieważ w takiej pozycji mięśnie przestają aktywnie pracować i stabilizować kręgosłup.

POLECAMY

Zaokrąglamy plecy w odcinku piersiowym i lędźwiowym, co z czasem może prowadzić do zwiększonego napięcia mięśni i przykurczy. Nieprawidłowa pozycja siedząca ogranicza pojemność płuc, pogarsza wydolność organizmu i zaopatrzenie tkanek w tlen. Niefizjologiczne siły działające na odcinek lędźwiowy kręgosłupa powodują u wielu osób przeciążenie i dolegliwości bólowe. Codzienna wielogodzinna praca przy komputerze, podczas której nie dbamy o prawidłową postawę ciała, może z czasem doprowadzić do powstania dyskopatii, czyli uszkodzenia krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem, i wtórnego ucisku korzeni nerwowych przebiegających w pobliżu. Objawem tych zmian są dolegliwości bólowe w obrębie pleców i nóg, którym często towarzyszy uczucie nieprzyjemnego mrowienia.

Osoby korzystające przez wiele godzin dziennie z klawiatury i myszki często skarżą się na ból i sztywność nadgarstka, drętwienie dłoni i palców lub ból w okolicy łokcia. Mogą to być objawy ucisku włókien nerwowych, który powstaje w wyniku zbyt długiego i częstego unosze...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI