Bądź lepszym powiernikiem
(red) Rodzina i związki
Co robić gdy partner, dziecko czy przyjaciel dzieli się przykrymi przeżyciami, przeżywa trudny okres, cierpi? Popularna rada „po prostu bądź przy nim” w praktyce wcale nie jest taka oczywista. Co właściwie oznacza? Jak "naprawdę być" przy potrzebującym?

1. Słuchaj. Możliwe, że nie masz do powiedzenia nic, co mogłoby pomóc. To nic - po prostu słuchaj. Uruchom swoje zdolności samoregulacji czyli powstrzymaj się przed chęciom natychmiastowego łagodzenia, pocieszania, rozwiązywania problemu. Daj się wygadać. Unikaj sformułowań typu: dasz sobie radę, wszystko będzie dobrze.
2. Próbuj zrozumieć co tak naprawdę mówi druga osoba. Często źródło problemu pozostaje niewypowiedziane. Kiedy słuchasz, próbuj odpowiedzieć sobie na pytanie „co to tak naprawdę znaczy?”. Na przykład to, że żona krzyczy na spóźnionego męża może nie oznaczać, że jest zła tylko że czuje się nieszanowana. To, że dziecko uderzyło kolegę w szkole nie znaczy, że ma problemy z agresją; być może od dawna jest nękane. Staraj się uchwycić szerszą perspektywę.
3. Uruchom pokłady empatii. Spróbuj wejść w rolę osoby z którą rozmawiasz i zastanów się co ona może czuć. Jeśli ktoś
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów