Ambiwalencja w małżeństwie. Czy dotyczy także ciebie?
(red) Rodzina i związki
Ambiwalencja wiąże się z odczuwaniem sprzecznych pragnień, przeciwstawnych uczuć. Choć kochasz swojego partnera, w waszej relacji mogą pojawić się negatywne uczucia. Wtedy właśnie rodzi się ambiwalencja i odrętwienie. Jak ją rozpoznać?

Paradoksalnie, im nasze potrzeby emocjonalne są większe, tym łatwiej o ambiwalencję i odrętwienie. Stany te nie dotyczą braku emocji, lecz odnoszą się do sytuacji, w której ze względu na sprzeczne uczucia jedno z partnerów przyjmuje pozycję obronną. Zbyt wiele złości, odrzucenia, lęku czy poczucia winy potrafi przytłoczyć każdego, co w konsekwencji prowadzi do wycofywania się z relacji.
Czasami ambiwalencja pojawia się w małżeństwie po narodzinach dziecka, kiedy dbałość o relację między małżonkami ustępuje miejsca opiece nad niemowlęciem. Utrzymujące się problemy mogą prowadzić do depresji, a wraz z nią pojawia się pesymistyczne spojrzenie na siebie i otoczenie. W tym momencie może dojść do polaryzacji punktów widzenia między mężem i żoną, które mogą prowadzić do kłótni i wzajemnej wrogości.
Innym razem ambiwalencja może przyjąć formę apatii, choć w rzeczywistości maskuje poczucie
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów