WIDZĄ, CZEGO INNI NIE WIDZĄ
Krzysztof Szymborski Charaktery 10/2003
W roku 1953 młoda samica japońskiego makaka – Imo – wpadła na pomysł, by myć w wodzie brudne bulwy patatów przed ich spożyciem (jak się należy domyślać po to, żeby piasek nie skrzypiał jej w zębach). Z biegiem czasu zwyczaj ten przejęły wszystkie inne małpy ze stada i płukanie bulw w wodzie stało się wśród miejscowych makaków nagminnym rytuałem. Kiedy trzy lata później Imo wpadła na pomysł, by oddzielać ziarno pszenicy od zmieszanego z nim piasku, wrzucając garście zanieczyszczonego pokarmu do wody (ziarno unosiło się na powierzchni), ogłoszona ona została „małpim geniuszem”.
Ludzkie uznanie i podziw dla „wynalazków” Imo mówi nam coś o naturze szczególnego i trudnego do zdefiniowania zjawiska genialności. W ostatnich latach (a właściwie nie tak bardzo ostatnich, bo tendencja do obwieszczania geniuszem każdego pięciolatka, który napisał wierszyk lub wykonał abstrakcyjny malunek sięga
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówKrzysztof Szymborski
Prof. Krzysztof Szymborski jest fizykiem, historykiem nauki i jej popularyzatorem. Od 1981 roku mieszka w USA. Pracuje w Skidmore College w Saratoga Springs. Interesuje się psychologią ewolucyjną i relacjami między nauką a religią. Napisał m.in. Oblicza głębin i Poprawkę z natury.