JAK SIĘ TO ROBI W AMERYCE
Magdalena Szmyd-Skórczewska Charaktery 10/2003
Wyobraźmy sobie studenta uniwersytetu w dużym mieście Stanów Zjednoczonych, który uczestniczyw kursie współczesnej polskiej poezji (w przekładzie). Program kursu poza dyskusją i pisaniem samodzielnych esejów interpretacyjnych zawiera również własną, twórczą reakcję na wybrany utwór poetycki czy określoną problematykę. Z inspiracji na przykład wierszem Zbigniewa Herberta powstaje obraz, utwór muzyczny, opowiadanie bądź grafika komputerowa. Na końcowych zajęciach student prezentuje swój artefakt i ma opowiedzieć o swojej inspiracji, złożyć „wyznanie” o własnej drodze twórczej, która zaowocowała konkretnym dziełem.
Dzieje się tak na przykład w Rice University, niewielkiej prywatnej uczelni w Houston (w Teksasie). Polscy wykładowcy, stypendyści Fundacji Kościuszkowskiej, prowadzą tu zajęcia, na których studenci tworzą inspirowane polską poezją dzieła. Można zarzucać powierzchowność, nawet
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów