ZDOLNY CZY NIE
MirosŁawa NerŁo Charaktery 10/2003
Zdolności potocznie rozumie się jako predyspozycje osoby, które umożliwiają jej wykonywanie określonych czynności i decydują o poziomie osiągnięć w danej dziedzinie. Są zdolności ogólne (sprawność myślenia, spostrzegawczość, pamięć, zręczność), są też zdolności specjalne (matematyczne, artystyczne, ruchowe). Powszechnie uważa się, że dzieci zdolne bez większego wysiłku uzyskują bardzo dobre wyniki w nauce. Zanim przestąpią próg szkoły, potrafią pisać, liczyć, płynnie czytać, zaś dojrzałość ich wypowiedzi niekiedy wprawia w zakłopotanie nawet osoby dorosłe. Niektóre dzieci są niezwykle sprawne ruchowo, ale nie radzą sobie z rysowaniem. Inne nie wyróżniają się w zakresie rozwoju języka, ale wykazują zdolności muzyczne.
Rozpoznanie zdolności u dzieci nie jest zadaniem zbyt trudnym. Rodzice obserwujący i wspierający rozwój swoich pociech mogą wiele powiedzieć na temat ich możliwości –
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów