Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

20 listopada 2021

NR 11 (Listopad 2021)

5 sposobów na stres nastolatka

0 64

Kojący sen 

Dajmy młodzieży się wyspać, organizmy nastolatków mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na sen niż dorośli. To, że nasza dorastająca córka czy syn nie mogą rano podnieść się z łóżka, nie jest wynikiem ich lenistwa, złośliwości czy buntu, ale naturalnej potrzeby dłuższej regeneracji, wynikającej z dynamicznych rozwojowych zmian zachodzących w mózgu nastolatka. Reorganizacja układu nerwowego pochłania duże ilości energii. Zmęczony organizm jest dużo bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje, ale również trudniej mu radzić sobie z problemami dnia codziennego, czyli wszelkimi stresorami. W czasie snu mózg przetwarza i porządkuje informacje nagromadzone w ciągu dnia, a emocje się wyciszają. Zmęczony nastolatek będzie podatny na typowe błędy w myśleniu: katastrofizację, myślenie czarno-białe, wyolbrzymianie itp. To niestety sprzyja nakręcaniu się spirali stresu. Kiedy jesteśmy wypoczęci, myślimy logiczniej, jesteśmy bardziej kreatywni (np. szukając rozwiązania trudnej sytuacji), mamy lepszy humor (śmiech niweluje napięcie wywołane stresem) i jesteśmy bardziej skłonni uwierzyć, że wszystko będzie dobrze!

Moc przyjaźni

Okres adolescencji to czas odkrywania, kim jestem, kim chcę być, kształtowania się tożsamości. Dla młodego człowieka zdanie rówieśników jest niezmiernie ważne. To właśnie najczęściej ta grupa jest dla niego punktem odniesienia przy podejmowaniu ważnych decyzji. Wspierające relacje z rówieśnikami są nieprzecenionym zasobem nastolatka, chroniącym go przed poczuciem osamotnienia, alienacji i braku zrozumienia, a to z kolei zabezpiecza go przed nadmiernym przeżywaniem stresu. Możliwość podzielenia się troskami z bliskimi sobie ludźmi w zbliżonym wieku, często przeżywającymi podobne problemy, znacznie zwiększa szanse na rozluźnienie się i odstresowanie. Ale żeby nastolatek mógł zbudować wokół siebie grupę wsparcia, my dorośli musimy mu na to pozwolić – czasami trochę odpuścić naukę czy zaproponować podwiezienie do przyjaciół. Zdarza się niestety, że rodzice utrudniają dzieciom budowanie przyjaźni. Zbyt ambitne podchodzenie do edukacji nastolatków, zarzucanie ich nadmiarem obowiązków, zabranianie na typowe młodzieżowe stroje czy fryzury, co czasami powoduje, że młody człowiek nie ma zaspokojonej potrzeby przynależności do grupy – to tylko niektóre z błędów rodziców popełnianych najczęściej w dobrej wierze, ale jednak stające na drodze nastolatkowi w zdobywaniu znajomości. 

Bakterie na dobry nastrój 

Kiedy nastolatek przeżywa stres, oznacza to, że jego organizm zostaje wytrącony z równowagi, w efekcie czego rozpoczynają się procesy wyhamowywania i jednocześnie wydzielania określonych grup...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy