NATURA MIŁOŚCI
Przemysław Bąbel Charaktery 4/2003
Niemniej większość badaczy zgadza się, że na rozwój miłości wpływa więź łącząca matkę z dzieckiem. Wciąż jednak pozostaje do rozstrzygnięcia problem, co konkretnie w tej więzi jest istotne dla rozwoju miłości. Wielu psychologów uznawało, że dziecko odczuwa przywiązanie do matki, ponieważ zaspokaja ona jego pierwotne potrzeby, takie jak głód, pragnienie, unikanie bólu czy poczucie bezpieczeństwa. Miłość w takim ujęciu byłaby więc czymś wtórnym w stosunku do pierwotnych, instynktownych potrzeb dziecka.
Harry Harlow w serii przełomowych eksperymentów, opisanych w roku 1958 w artykule „Natura miłości”, pokazał jednak, że potrzeba miłości może być tak samo pierwotna, jak głód czy pragnienie. Obserwując małe małpki, rezusy, wy-chowywane w jego laboratorium, zauważył, że bardzo przywiązywały się do bawełnianych ścinków, które pokrywały podłogi ich klatek: lgnęły do nich, a kiedy podczas
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPrzemysław Bąbel
Dr hab., jest psychologiem, zastępcą dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kieruje Zespołem Badania Bólu. Prowadzi badania nad mechanizmami działania placebo i pamięcią bólu. Interesuje się także zastosowaniami analizy zachowania i psychologii pamięci w edukacji. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych, w tym sześciu książek, i przeszło 100 publikacji popularnonaukowych.