W poszukiwaniu utraconej mocy
Jerzy Mellibruda Charaktery 1/2003

Ludzie pragną i poszukują mocy nie mniej niż miłości. Co udaje im się znaleźć częściej, tego nie wiemy. Ale wydaje się, że utrata mocy osobistej lub jej niedostatek czasem bywają równie dotkliwe, jak strata miłości albo niemożność jej przeżywania. Stąd zainteresowanie, jakie od niepamiętnych czasów wywołuje ta problematyka.
Fryderyk Nietzsche podkreślał, że moc osobista to przede wszystkim zdolność człowieka do określania i widzenia siebie oraz do wykraczania poza siebie. Stanowi jeden z podstawowych aspektów człowieczeństwa; jest wspólna dla wszystkich ludzi, a jej istotą nie jest dominacja nad innymi, lecz osiąganie pełni istnienia.
Niccoló Machiavelli utożsamiał moc przede wszystkim z władzą nad innymi, z możliwością kontroli ich postępowania. Jego zdaniem natura ludzka jest zdominowana przez lęk, ambicję i nastawienie na obronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. Nigdy do końca
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJerzy Mellibruda
Dr hab. Jerzy Mellibruda, prof. SWPS, jest specjalistą II stopnia psychologii klinicznej, psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii. Kieruje Profesjonalną Szkołą Psychoterapii SWPS oraz Instytutem Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.