Czy warto być altruistą
Psychologia w szkole 2/2013

Gdybyśmy pokusili się o jak najkrótszą definicję altruizmu, moglibyśmy powiedzieć, że jest to postawa prospołeczna, polegająca przede wszystkim na rezygnacji z własnych korzyści na rzecz dobra innych (np. praca w wolontariacie czy oddawanie oszczędności na rzecz ochrony środowiska). Wiążą się z nią m.in. uczucia lojalności, miłości czy przywiązania. Pod względem moralnym oceniana jest jako szlachetna i dojrzała. Altruizm wymaga bowiem samoograniczenia, czasem poświęcenia i rezygnacji z własnej przyjemności czy długiego oczekiwania na korzyści płynące z dokonanych wyborów. Altruista włącza w swoje działanie myślenie i wolę, która pomaga mu wytrwać w postanowionym trudzie.
Poszukiwanie źródeł tego zachowania doprowadza nas do pierwotnych relacji między rodzicami a małym dzieckiem – dorośli opiekują się maleństwem, okazują mu czułość i odpowiedzialnie wspierają jego rozwój. Ochrona
Gdy
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów