Jak asertywnie chwalić i krytykować
Psychologia w szkole 4/2012

„Jesteś świetną nauczycielką. Ty zawsze potrafisz dotrzeć do uczniów!”; „Beznadziejnie to zrobiłaś, znowu źle rozmawiałaś z matką Kowalskiej” – słyszysz czasem takie zdania? A może sama/sam je wypowiadasz? Pierwsze to niby komplement, ale instynktownie czujemy, że coś z nim jest nie tak. Autor drugiego komunikatu może i ma dobre intencje (poprawa jakości rozmów z rodzicami uczniów), ale jak się poczuje ten, kto słyszy takie zdanie?
Jak więc asertywnie chwalić, jak krytykować, aby nie urażać rozmówcy, ale zmotywować go do zmiany zachowania? Czy dorosłych należy chwalić i krytykować w inny sposób niż dzieci i młodzież?
Po co chwalić
Zacznijmy od początku. Po co w ogóle chwalić? Powodów może być wiele. Najprostszy – bo to jeden z najskuteczniejszych sposobów nagradzania, niekiedy cenniejszy nawet niż wynagrodzenie finansowe. Pochwała oznacza też okazanie komuś szacunku za wykonaną
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów