Racjonalnie o emocjach
Psychologia w szkole 3/2012
W naszej kulturze sporo mówi się o wadze inteligencji emocjonalnej (czyli o poprawnym rozpoznawaniu, nazywaniu i wyrażaniu szerokiej gamy uczuć, o empatii i stosowaniu technik kontroli stresu) dla zachowania zdrowia psychicznego i dobrych relacji ze światem. Jednocześnie dorośli uważają najczęściej za objaw dojrzałości społecznej nie tylko ukrywanie emocji, ale wręcz oszukiwanie otoczenia, że wszystko w porządku, choć jest dokładnie odwrotnie. Co gorsza, uczą tego swoim przykładem dzieci i młodzież.
Pominę już fakt, że trzymanie się takich pozorów grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Skoncentrujmy się raczej na tym, co dobrego może wyniknąć z uświadomienia sobie proporcji przeżyć pozytywnych i negatywnych. Zainteresowanym podniesieniem jakości własnego życia proponuję krótkie ćwiczenie.
Poniżej znajdziesz emocje umownie nazywane negatywnymi i pozytywnymi. Podkreśl te, które
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów