Dyscypliny trzeba uczyć
Psychologia w szkole 4/2010
Jakub Kołodziejczyk jest psychologiem, pracownikiem Zakładu Zarządzania Oświatą na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, trenerem w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „Sophia” w Krakowie (www.nodnsophia.pl). Autor książek: Agresja i przemoc w szkole – konstruowanie programu przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole, Dyscyplina w klasie. Metody i techniki interwencji.
Pracę nad dyscypliną warto zacząć od jednoznacznego określenia, które zachowania uczniów ją naruszają. Jeżeli definicja problemów z dyscypliną ma być użyteczna dla nauczycieli, powinna w jasny sposób rozgraniczać zachowania naruszające dyscyplinę, wymagające od nauczyciela natychmiastowej interwencji, od tych zachowań, które działania takiego nie wymagają. James Levin i James F. Nolan, autorzy książki Zasady zarządzania klasą, definiują problem z dyscypliną jako zachowanie, które:
• zakłóca akt
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów