Główne grzechy edukacji matematycznej
Psychologia w szkole 2/2010
Teza o specjalnych zdolnościach koniecznych do nauki matematyki jest źródłem milczącego przyzwolenia na niski poziom umiejętności matematycznych dzieci. A nie jest to teza do końca prawdziwa, wskazywali już na to przed laty J. Piaget czy W.A. Krutiecki; wynika to również z moich ustaleń badawczych.
Jakie są więc prawdziwe przyczyny niepowodzeń uczniów w edukacji matematycznej? Odpowiedź na to pytanie jest ważna, bo pozwoli wielu nauczycielom poprawić skuteczność nauczania matematyki oraz sprawi, że będzie ono bardziej przyjazne dla ucznia.
O trudnościach zwyczajnych
Wysiłek i pokonywanie trudności towarzyszy każdej kształtowanej umiejętności i rozwiązywaniu każdego złożonego problemu. Gdy dziecko z łatwością rozwiązuje zadanie matematyczne, oznacza to, że dysponuje już ukształtowanym schematem czynności. Jeżeli jednak chce dowiedzieć się czegoś nowego, musi zdobyć się na wysiłek, a
W
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów