Warto negocjować z uczniem
Psychologia w szkole 3/2009
Żeby negocjować z uczniem, należy przede wszystkim tak go słuchać, by usłyszeć jego potrzeby. Największą przeszkodą w podejmowaniu sensownych negocjacji jest posiadanie nieweryfikowalnych założeń na temat drugiej strony, np.: „jemu zależy tylko na ocenie”, „wszyscy uczniowie oszukują”, „na pewno chce mnie wykorzystać”. Budujące negocjacje (zwane negocjacjami problemowymi) są nastawione na wypracowanie wspólnego rozwiązania, tak aby obie strony były usatysfakcjonowane. Natomiast celem negocjacji rywalizacyjnych jest osiągnięcie tylko swoich celów, niezależnie od kosztów drugiej strony. W szkole częściej realizowane są właśnie negocjacje rywalizacyjne, oparte na poleceniach i rozkazach nauczyciela, które z kolei rodzą opór uczniów.
Przedstawimy cały proces negocjacji z uczniem, aby pokazać drogę, jaką należy przejść, gdy chce się ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności negocjacyjne.
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów