Subiektywizm oceniania, czyli... nauczyciel też człowiek
Psychologia w szkole 2/2007

Formułowane przez nauczyciela oceny nie są jego „prywatną sprawą”. Na ich podstawie podejmuje się na przykład decyzje o przejściu młodego człowieka, bądź nie, na kolejny etap kształcenia. Również rodzice uczniów zwykle budują oczekiwania dotyczące przyszłości dziecka właśnie na podstawie uzyskiwanych stopni. Nie można też zapominać, że wysokość szkolnych not znacznie wpływa na ogólną samoocenę młodzieży, na procesy związane z kontrolą osobistą nad wynikami własnych działań. Wszystko to wskazuje, że skutki szkolnego oceniania odczuwane są „daleko poza terenem szkoły”.
Nauczyciele doskonale zdają sobie sprawę ze społecznej odpowiedzialności za wystawiane oceny. Próbują zatem obiektywizować proces oceniania, tak by postawiona nota w sposób najbardziej trafny odzwierciedlała poziom wiedzy i umiejętności ucznia. W tym celu odwołują się do możliwie jasno sprecyzowanych kryteriów,
Problem
&bd
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów