Czy szkoła ma płeć?
Psychologia w szkole 2/2005
Jaś i Małgosia idą do szkoły, czyli przezroczysta pułapka stereotypu Istotą stereotypu jest to, że zazwyczaj nie stanowi on przedmiotu refleksji. Powielamy go po prostu w codziennych zachowaniach uznanych za zgodne z normą społeczną. Stereotypy przenikają nasze doświadczenia w taki sposób, że zwykle nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia, a ich treść uważamy za oczywistą i niewymagającą dyskusji. Tymczasem konfrontacja stereotypu z rzeczywistością niejednokrotnie podważa jego zasadność.
Stereotypy i związane z nimi nierówności często dotyczą cech, których nie wybieramy: płci, narodowości, koloru skóry. Dlatego właśnie osobom naznaczonym stereotypem tak trudno się od niego uwolnić. Im wcześniej to naznaczenie następuje, tym trwalsze i bardziej destrukcyjne dla osobowości mogą być jego konsekwencje. Jeżeli dziecko od najmłodszych lat traktowane jest zgodnie ze stereotypem, maleją jego
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów