Druty w mózgu
Krzysztof Szymborski Charaktery 9/2009
Choć Robert Galbraith Heath nie żyje od dziesięciu lat, nadal żyje pamięć o jego kontrowersyjnych eksperymentach, przypominanych przez współczesnych badaczy raczej jako przestroga niż pochwała... Ten znany amerykański psychiatra był twórcą i kierownikiem Wydziału Psychiatrii i Neurologii Tulane University w Nowym Orleanie. W 1957 roku, kiedy w środowisku psychiatrycznym dość powszechne było przekonanie, że przyczyną schizofrenii są traumatyczne przeżycia w dzieciństwie, Heath zidentyfikował we krwi schizofreników substancję białkową, którą nazwał „taraxein” i która, jak się wydawało, wywoływała schizoidalne symptomy u zwierząt doświadczalnych. Odegrał więc pionierską rolę w rozwoju psychiatrii biologicznej, doszukującej się biochemicznego i genetycznego podłoża schizofrenii.
Do historii neurologii Heath przeszedł jednak z racji innej poważnej kontrowersji, o głębokich etycznych
Elektr
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówKrzysztof Szymborski
Prof. Krzysztof Szymborski jest fizykiem, historykiem nauki i jej popularyzatorem. Od 1981 roku mieszka w USA. Pracuje w Skidmore College w Saratoga Springs. Interesuje się psychologią ewolucyjną i relacjami między nauką a religią. Napisał m.in. Oblicza głębin i Poprawkę z natury.