Racja obserwacji
Tomasz Sowiński Charaktery 5/2009
Racja Obserwacji
Czy istnieje uniwersalne narzędzie rozstrzygające o prawdzie? Nie, jeśli przyjmiemy, że otaczający nas świat jest zależny od obserwatora – że istnieją zjawiska odczuwane tylko przez wybranych ludzi. My, fizycy, zakładamy jednak, że narzędziem rozstrzygającym o prawdzie jest zawsze wynik doświadczenia. To on przesądza, która teoria jest prawdziwa, a która fałszywa.
tekst
TOMASZ SOWIŃSKI
Nauki przyrodnicze działają według schematu, który praktycznie nie zmienił się od czasów Arystotelesa. Schemat ten nazywamy często zasadą naukowego myślenia. Składa się on z kilku następujących po sobie kroków. Na początku zawsze jest podglądanie przyrody. Obserwujemy różne zjawiska zachodzące wokół nas, próbujemy je dokładnie opisać i sklasyfikować. Następnie tworzymy pewien wyidealizowany model matematyczny, który wydaje nam się pasować do zaobserwowanych faktów i szukamy
Teorie
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów