Zjadanie słonia po kawałku
Dorota Krzemionka Charaktery 8/2008
DOROTA KRZEMIONKA: – W książce pod redakcją Mirosława Kofty i Teresy Szustrowej pod znamiennym tytułem Złudzenia, które pozwalają żyć, autorzy twierdzą, że niekiedy złudzenia pomagają nam żyć, wchodzić w relacje z ludźmi, osiągać to, czego pragniemy lub uniknąć czegoś niepożądanego.
MILENA KARLIŃSKA-NEHREBECKA: – To prawda. Mechanizmy obronne bronią przed nieprzyjemnymi doznaniami, ale ta broń jest obosieczna. Dzięki nim mniej się boimy i lepiej czujemy z tym, co robimy. Pozwalają nam myśleć, że jesteśmy lepsi, ładniejsi niż jesteśmy. Ale ulga nie zawsze oznacza poprawę. Kiedy boli nas ząb, możemy zjeść dużo proszków przeciwbólowych, ale to nie wyleczy zęba. Im bardziej się oszukujemy, znieczulamy ból półśrodkami, tym bardziej nas to oddala od wyleczenia. Mechanizmy obronne zniekształcają obraz świata. Jeżeli ktoś stosuje mechanizm projekcji psychotycznej i zło, które widzi w sobie
Na
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówDorota Krzemionka
Dr Dorota Krzemionka jest psychologiem i dziennikarzem. Pracuje w magazynie psychologicznym „Charaktery” oraz w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. Zainteresowania badawcze: psychologia „ja” oraz tożsamość a relacje z innymi ludźmi.