Inni w naszych głowach
Piotr Przybysz Charaktery 2/2008

Wymyślona w XVIII wieku przez Daniela Defoe historia Robinsona Crusoe inspiruje nie tylko scenarzystów z Hollywood, ale i naukowców. Znana badaczka, neuropsychiatra Leslie Brothers, podkreśla jak wielką wagę dla samotnego Robinsona miało pojawienie się na bezludnej wyspie Piętaszka. W książce Friday’s Footprint. How Society Shapes the Human Mind, Brothers sugeruje, że podobną do Robinsonowej, ważną przemianę przechodzi obecnie współczesna neuronauka. Do tej pory traktowała ona umysł jako względnie izolowany obiekt, wystawiony na działanie czysto przyrodniczych bodźców. Obecnie zaczyna zaś traktować umysł ludzki jako – upraszczając nieco – „odbiornik”, nastawiony m.in. na odbiór informacji produkowanych przez inne umysły. Mózg ludzki pokazuje się zaś jako ukształtowany w ramach długiego procesu ewolucji nie tylko poprzez współdziałanie organizmu z nieożywioną przyrodą, ale również
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPiotr Przybysz
Piotr Przybysz jest doktorem filozofii, pracuje w Zakładzie Epistemologii i Kognitywistyki Instytutu Filozofii UAM w Poznaniu. Zajmuje się neurokognitywnymi podstawami nauk społecznych i neuroestetyką.