Oko w plecach
Charaktery 4/2007
Zjawisko, o którym mowa, nazwano substytucją sensoryczną. Polega ono na przeniesieniu odbioru i przetwarzania bodźców trafiających normalnie do jednego zmysłu na zmysł inny. Co zrozumiałe, uwaga naukowców i inżynierów koncentruje się w tym przypadku na próbach zastąpienia wzroku – najbogatszego źródła informacji o świecie zewnętrznym. Potencjalne zastosowania odkryć związanych z substytucją sensoryczną mogą mieć wielkie znaczenie dla osób niewidomych, gdyż dają im nadzieję na częściowe choćby odzyskanie utraconego zmysłu.
Skóra, która widzi
Jednym z pionierów badań nad substytucją sensoryczną był niedawno zmarły amerykański neurolog profesor Paul Bach-y-Rita. Przedmiotem jego zainteresowań była dotykowa substytucja wzroku, a więc przekształcanie bodźców wzrokowych na dotykowe (ang. tactile vision sensory substitution, TVSS). Jeszcze w latach sześćdziesiątych profesor Bach--y-Rita
Po
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów