Dźwignie wyobraźni
Piotr Przybysz Charaktery 2/2007

Dzieło sztuki nie jest zwykłym przedmiotem, takim jak wazon stojący na stole czy drzewo rosnące w ogrodzie. W myśl założeń neuroestetyki to spreparowany przez artystę bodziec, który ma oddziaływać na system percepcyjny i emocjonalny widza silniej niż przedmioty codziennego użytku. Służą temu: szczególne zestawienie kolorów, kształtów, manipulacja prawami perspektywy itd. Naukowcy zajmujący się neuroestetyką, na przykład Semir Zeki i Vilayanur Ramachandran, powtarzają często, że artysta jest „nieświadomym neurobiologiem”, który wykorzystuje intuicyjną wiedzę o działaniu systemu poznawczego człowieka do silnego pobudzania naszych zmysłów, uwagi, pamięci, czy wyobraźni. Ta ostatnia odgrywa szczególną rolę podczas odbioru i tworzenia sztuki. W potocznym mniemaniu nie byłoby sztuki bez wyobraźni. Problem jednak w tym, że w porównaniu z percepcją, uwagą, czy pamięcią – dość dobrze
Kłopoty z
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPiotr Przybysz
Piotr Przybysz jest doktorem filozofii, pracuje w Zakładzie Epistemologii i Kognitywistyki Instytutu Filozofii UAM w Poznaniu. Zajmuje się neurokognitywnymi podstawami nauk społecznych i neuroestetyką.