Zbawienie ponad wszystko
Maciej Dymkowski Charaktery 11/2006
W latach 1096-1291 z Europy wyruszyło kilka wielkich i szereg pomniejszych wypraw krzyżowych. Uczestniczyły w nich wielkie masy ludzi. Co powodowało te bezprecedensowe zrywy? Co kierowało działaniami ich uczestników? Aby odpowiedzieć na te pytania, najlepiej przyjrzeć się pierwszej krucjacie. Została ona szczególnie obszernie opisana przez historyków. Wykorzystam tu ich rozmaite opracowania, od klasycznej rozprawy Stevena Runcimana po niedawno opublikowane dzieło Thomasa Asbridge’a. Rolę złudzeń w zaangażowaniach krzyżowców wyeksponował psycholog Roy Baumeister.
Na apel papieża
Pierwsza krucjata była pokłosiem ruchu reformatorskiego w Kościele łacińskim w XI wieku. To w jego ramach, z inicjatywy papieża Urbana II, jeden z synodów uchwalił zniesienie kar doczesnych za grzechy popełnione przez uczestników świętej wojny, co sprzyjało masowemu w niej udziałowi.
Najpierw wyruszyły
Z
Mot
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówMaciej Dymkowski
Prof. Maciej Dymkowski kieruje Katedrą Psychologii Historycznej i Politycznej na Wydziale Zamiejscowym SWPS we Wrocławiu. Napisał m.in.: Wprowadzenie
do psychologii historycznej i Między psychologią
a historią. O roli złudzeń w dziejach.